Back to Question Center
0

Pse përdoret fletët e Google si skrape themelore të internetit? - Përgjigje e gabuar

1 answers:

Google Docs ose Google Sheets janë softuer me bazë në internet. Këto aplikacione janë në përputhje me formatet e shumëfishta të Microsoft Office dhe ndihmojnë në kapjen e faqeve të ndryshme të internetit në mënyrë të përshtatshme. Ju mund të përdorni Google Sheets për të krijuar dhe redaktuar skedarë në rrjet dhe për të marrë të dhëna në kohë reale. Google Sheets dhe Google Docs kanë marrë falënderime të përhapura për thjeshtësinë e tyre, përditësimet e shpeshta të produktit dhe rezultatet e besueshme. Nëse jeni duke kërkuar për të ndërtuar një kruajtës të uebit në Google Sheets, duhet të ndiqni disa hapa të thjeshtë.

Hapi 1:

Hapi i parë është të kopjoni URL-në në tabelën.

Hapi 2:

Në hapin e dytë, ju do të lundroni në vend, rri pezull mbi rreshtin e shkrimtarit dhe kliko me të djathtën për të afishuar menunë.

Hapi 3:

Së treti, ju do të klikoni në opsionin Inspect Element. Do të tregojë menjëherë një dritare të inspektimit ku mund të inspektojë elementët HTML.

Hapi 4:

Hapi tjetër është futja e një kodi të veçantë në dritaren e konsolës së zhvilluesit. Gjithashtu mund të përdorni funksionet XML të importit të Google Sheets për të marrë punën tuaj të kryer.

Përfitimet kryesore të Google Sheets:

1. Shortcuts Keyboard

Ekzistojnë shkurtore të ndryshme të tastierës për të lehtësuar punën tuaj. Me Google Sheets, ju mund të memorizoni lehtësisht disa shkurtore dhe të kryejnë një sërë detyrash në çast. Për shembull, Ctrl + C përdoret për të kopjuar tekstin nga faqet e ndryshme të internetit dhe Ctrl + V përdoret për të ngjitur këtë tekst në një dokument të thjeshtë.

2. Formularët dhe sondazhet

Ju mund të krijoni lehtësisht formularë online dhe sondazhe me Google Sheets. Është e dobishme për webmasters dhe përkthyes të pavarur të cilët dëshirojnë të marrin reagime nga klientët e tyre.

3. Trajto dhe ruaj përmbajtjen e uebit

Një nga përfitimet më të mëdha të Google Sheets është që ju të mund të mbani lehtë përmbajtjen e uebit. Ai është i përshtatshëm për ndërmarrjet dhe programuesit dhe i ndihmon ata të ruajnë përmbajtjen e uebit në një format të lexueshëm dhe të shkallëzuar. Ju mund të shkarkoni skedarët direkt në hard diskun tuaj për përdorime jashtë linje.

4. Kompatibiliteti

Google Sheets janë në përputhje me të gjitha sistemet operative dhe pajisjet kompjuterike dhe mobile. Ju mund t'i integroni ato me llogarinë tuaj Gmail dhe shkarkoni dhe ruani sa më shumë skedarë që dëshironi. Fletët e Google janë perfekte për marketerët dixhitalë dhe i ndihmojnë ata të përmbushin një sërë detyrash.

5. Chat gjatë redaktimit

Aftësia për të bashkëpunuar me miqtë është një përfitim parësor i Google Sheets. Ju mund të bisedoni me miqtë gjatë shikimit të dokumenteve tuaja të uebit ose grumbullimit të përmbajtjes në rrjet. Ju gjithashtu mund të merrni kontakt me klientët tuaj dhe të tregoni. Për këtë, duhet të klikoni në shigjetën në seksionin Chat dhe të diskutoni në kohë reale.

6. Gadgets Google Sheets

Ekzistojnë një numër i madh i pajisjeve në Galerinë Gadget Gallery të Google Visualization. Ju mund të shkarkoni sa më shumë të jetë e mundur dhe të përmbushni detyrat tuaja. A jeni një investitor ose tregtar investimi? Google Finance do të ndihmojë në kryerjen e detyrave të ndryshme në rrjet. Ju lehtë mund të gjurmoni investimet aktuale dhe të rishikoni të dhënat historike. Me Spreadsheets Google, ju mund të shikoni dhe të hapni çdo skedar përfshirë. xls, doc,. ODT,. xlsx, ppt, dhe të tjerë Source .

December 22, 2017