Back to Question Center
0

Semalt: 6 Përfitimet e Scraping Web Për Biznes

1 answers:

Scraping web është teknikë që na lejon të nxjerrim të dhëna nga faqet e internetit të ndryshme në të shpejtë dhe mënyrë efikase. Kjo është e dobishme për startues, marketerë, ekspertë të medias sociale, hulumtues online, studentë, mësues, programues, zhvillues dhe jo-programues. Rrëzimi i uebit siguron ofrimin e të dhënave cilësore brenda një kohe të shkurtër.

Përparësitë kryesore të scraping web janë përshkruar më poshtë.

1. Të lira

Pa dyshim, rrëzimi i uebit është një mënyrë e lirë për të marrë të dhëna të lexueshme. Një numër i madh i shërbimeve të scraping janë në dispozicion në internet, duke përfshirë importin. io, të cilat e bëjnë të lehtë për ju që të nxjerrni të dhëna nga faqet e dëshiruara të internetit pa kosto. Kështu, scraping është kryesisht e mirë për startups dhe studentët të cilët nuk duan të shpenzojnë para shtesë në extracters të dhënave.

2. Lehtë për të zbatuar dhe integruar

Pasi të keni zgjedhur programin tuaj të preferuar të nxjerrjes së të dhënave ose scraping web, ju mund të rriteni biznesin tuaj dhe mund të fitoni shumë para. Kjo për shkak se shërbimet dhe aplikacionet e grumbullimit të uebit janë të lehta për t'u zbatuar dhe mund të integrohen me të gjithë shfletuesit e internetit dhe sistemet operative. Ata mund të skanojnë dhe të nxjerrin ose disa faqe të blogut tuaj ose të faqes së tërë pa asnjë problem.

3. Është e nevojshme mirëmbajtja e ulët dhe shpejtësia e lartë

Fatmirësisht, shumë programe për grumbullimin e të dhënave janë futur deri më tani. Ata kërkojnë mirëmbajtje të ulët ose jo dhe japin të dhëna të mirë-nxjerra dhe të strukturuara mirë. ParseHub është një program i tillë që nuk ka nevojë për mirëmbajtje për një kohë të gjatë dhe premton rezultate të shkëlqyera. Shërbimet e grumbullimit të uebit mund të marrin një kohë të shkurtër për nxjerrjen e të dhënave tuaja dhe janë shumë më mirë se teknikat e nxjerrjes së të dhënave me dorë.

4. Saktësia

Scraping në internet siguron rezultate të sakta dhe autentike dhe është shumë më i mirë se metodologjitë manuale të grumbullimit. Disa nga mjetet e skrapimit të internetit janë të shpejta dhe të besueshme. Ato sigurojnë të dhëna të dobishme brenda sekonda dhe nuk lënë gabimet në tekstin tuaj. Nxjerrja e saktë e të dhënave është kërkesa kryesore e bizneseve. Nëse keni të bëni me çmimet e shitjes ose me numrat e pasurive të paluajtshme, ju duhet të zgjidhni me kujdes programin ose softuerin e skrapimit të internetit.

5. Lehtë për të analizuar

Për të gjithë ata që nuk janë ekspertë dhe eksperiencë, mjetet për grerëzim janë të lehtë për t'u kuptuar dhe mund të zbatohen lehtësisht. Ju nuk keni nevojë të mësoni disa gjuhë si C ++ ose HTML për të përfituar nga programi i scraping. Plus, të dhënat pa gabime sigurohen dhe gabimet e vogla të drejtshkrimit janë të fiksuara shpejt, duke e bërë të lehtë për ju të analizoni faqet e internetit për cilësinë.

6. Kurseni kohën tuaj

Nëse jeni fillestar, duhet të keni shumë gjëra për të bërë. Ju do të mbeteni të zënë me marketingun dhe promovimin e biznesit tuaj dhe nuk mund të kursejnë kohë për nxjerrjen e të dhënave manuale. Duke përdorur mjetet e duhura të scraping, ju mund të kurseni kohën dhe energjinë tuaj. Për shembull, Connotate është një program gjithëpërfshirës dhe i mrekullueshëm i scraping web që nuk ka nevojë për ndonjë kodim dhe mund të nxjerrë një numër të madh faqesh për ju në vetëm njëzet minuta. Kjo padyshim që ju kursen kohë. Me llojin e duhur të mjeteve, ju mund të rreshtoni të gjithë webfaqen. Të dhënat merren vetëm në formate të lexueshme Source .

December 22, 2017