Back to Question Center
0

Aksionet Semalt Vital Këshilla dhe mjetet për të luftuar WordPress Koment Spam

1 answers:

Nëse keni një faqe të njohur të lajmeve ose blog, shanset janë që ju do të merrni shumë komente spam çdo ditë. Fatmirësisht, ne kemi mësuar për të luftuar komentet e spam në WordPress, dhe shumë teknika janë futur me kalimin e kohës. Nëse jeni një i ri dhe nuk dini se si të filloni, duhet të mbani mend këto këshilla dhe mjete jetësore për të luftuar komentet e spam në WordPress siç shpjegohet nga Igor Gamanenko, një ekspert i tmerrshëm nga Semalt . 12)

1. Aktivizo shtojcën Akismet:

Është e sigurt të përmendet se Akismet është një nga shtojcat më të famshme dhe të vlefshme për faqet e WordPress dhe blog. Ju nuk keni nevojë të shkarkoni atë pasi ky plugin vjen para-instaluar në çdo llogari WordPress - hats & fascinators online. Por ju duhet të rregulloni cilësimet e tij sipas kërkesave tuaja me dorë. Akismet është mjeti më i besuar kur bëhet fjalë për heqjen e komenteve nga spam. Ai automatikisht filtron komente të padobishme dhe ju pengon të botoni gjëra të spam në blogun tuaj.

2. Nofollow Koment Lidhje:

Blogerët e rinj dhe webmasters besojnë se përdorimi i plugins për të hequr atributet nofollow nga lidhja autori koment është i sigurt, por ato janë të gabuara. Në fakt, të dy lidhjet nofollow dhe dofollow janë thelbësore për përmirësimin e renditjes së motorëve të kërkimit të faqes suaj të internetit..Edhe komentet jo-spam janë dorëzuar nga njerëz të vërtetë kështu që ju nuk mund t'i parandaloni ato me plugina të zakonshëm. Në vend të kësaj, ju duhet të hiqni dorë ato komente që duken të paligjshme për ju. Nëse nuk po përdorni ndonjë plugin në këtë drejtim, kaloni në tipin tonë të tretë.

3. Reduktoni komentin Spam me Cookies:

Kjo metodë është e dobishme vetëm kur e dini se si funksionojnë cookies dhe si t'i aktivizojnë ato. Cookies for Comments plugin është një nga coolest dhe për të marrë punën tuaj bërë lehtë. Shumica e spam-it dhe bots janë skripta të automatizuara, dhe ju mund të ruani faqen tuaj prej tyre duke zvogëluar numrin e komenteve me spam duke përdorur cookies.

4. Blloko komentin e spamit Bots me Honeypot:

Teknologjia Honeypot është një nga më të efektshmet kur bëhet fjalë për mashtrimin e spambots online. Së pari, duhet të instaloni dhe aktivizoni WP-Spam Fighter plugin. Pasi të aktivizoheni, shkoni te Settings »WP-Spam Fighter dhe mos harroni të aktivizoni mbrojtjen e honeypot. Ajo patjetër do të mbrojë faqen tuaj nga spam komente dhe bots në baza ditore.

5. Shtoni Verifikimin Captcha:

Për të shtuar verifikimin captcha, mjeti më i mirë është WP-reCAPTCHA. Me këtë program, ju lehtë mund të aktivizoni sfidat captcha në formatin e komenteve, duke parandaluar hakerët dhe spammers që t'ju irritojnë çdo ditë me komente spam. Më lejoni këtu t'ju them se njerëzit dhe bots vetëm mund të futur këtë captcha nuk mund të njohin edhe fjalët e përmendura në captcha; kështu, do të jeni të sigurt se faqja juaj është e mbrojtur nga komentet e padobishme dhe të padëshiruara.

6. Çaktivizo komentet mbi bashkëngjitjet e mediave:

Pjesa më e mirë e WordPress është se automatikisht do të krijojë bashkëngjitjet e imazhit dhe faqet ku vizitorët tuaj mund t'i shohin fotot dhe t'i lënë komentet sipas dëshirave të tyre. Kjo automatikisht do t'ju pengojë të pranoni komente spam si njerëz të vërtetë do të bashkëveprojnë me faqen tuaj te internetit. Ju mund të çaktivizoni komentet në skedarët tuaj medial, përmbajtjen dhe bashkëngjitjet përkatëse. Largimi i këtyre komenteve do të ruajë faqen tuaj të WordPress nga spammers dhe hakerat.

November 30, 2017