Back to Question Center
0

Semalt: Si të bllokoni WordPress Spam Bots? - Një udhëzues super

1 answers:

Bots spam mund të jenë shumë kokëfortë kur është fjala për gjenerimin e statistikave të dobishme për faqen tuaj te internetit. Ata e anashkalojnë informacionin tuaj analitik, sjellin të dhëna të rreme, si dhe hedhin shumë lidhje me spam në seksionin tuaj të komenteve. Për fat të mirë, Frank Abagnale, një specialist kryesor nga Semalt , di se si të eliminojë WordPress spam nga faqja juaj e WordPress

spambotet

Spambotët janë programe dashakeqe që bëhen për të kryer mashtrime të shumta në internet. Këto programe synojnë të krijojnë lista emailesh për përhapjen e mjeteve të tyre përmes emaileve të spamit tek përdoruesit e tjerë. Pasi ata mashtrojnë një viktimë në klikimin e tyre, kompjuteri i përdoruesit funksionon nën komandat e sulmuesit. Bots Spam përpiqen të regjistrohen për llogari të rreme të përdoruesve, shtrembërojnë të dhënat tuaja analitike, si dhe vjedhjen e informacionit të klientit - mobile app development firm. Eliminimi i këtyre botëve është thelbësor.

Pse ju duhet të eliminoni bots spam WordPress

Njerëzit që zhvillojnë uebfaqe kanë nevojë për marketing digjital një herë në një kohë. Me bots spam në ekzekutim, përpjekjet e marketingut digjital nuk mund të jenë të mundshme. Njerëzit tentojnë të vuajnë çështje të shumta lidhur me efektet e bots spam. Për shembull, bots spam skew të dhënat tuaja të internetit të çon në informacione të rreme si:

,
  • Shkalla e lartë e kërkuesit
  • Trafiku i referimit nga shumë vende
  • Kohëzgjatja e sesionit prej 0 sekondash
  • Të dhëna të rreme demografike
  • Vizita në faqe të rreme

Si rezultat, planet e ardhshme të marketingut nuk mund të ekzekutohen. Për më tepër, plane të tjera dixhitale si SEO ndikohen negativisht..Për shembull, vizitat e rreme të internetit çojnë në një dështim të rangut. Rëndësia e përmbajtjes suaj bie pasi faktorët e tjerë të rangimit vazhdojnë të dështojnë.

Spambots gjithashtu mund të sjellë në lidhje të shumta spam në seksionin e komenteve të internetit tuaj. Shfrytëzuesit tuaj mund të bien për sulmet e tyre phishing. Ata kanë tendencë të reagojnë shpejt për çështjet që mund të bëjnë një përdorues të mendojnë se këto janë përdorues të ligjshëm. Rrjedhimisht, ata mund të drejtojnë trafikun në domenin e tyre duke ndikuar kështu në renditjen tuaj.

Si për të ndaluar WordPress spambots

Është e lehtë për të parandaluar këto bots të hyrë në faqen tuaj te internetit. Përmes aplikimit të disa cilësimeve, mund të jeni në gjendje të aplikoni masa adekuate të sigurisë për të siguruar që vetëm vizitorët njerëzorë vijnë në faqen tuaj. Disa shtojca gjithashtu mund të sjellin mbrojtje shtesë kundër efektit të spambots. Disa nga mënyrat për të shmangur bots spam përfshijnë:

1. Instalimi i shtojcave me interes

Për disa përdorues, është thelbësore të instaloni disa shtojca individuale të cilat mund t'i mbrojnë faqet e internetit të tyre nga spam. Për shembull, një plugin si bllokuesi i rekomandimit për bllokimin e spam-it mund të pengojë përdoruesit të dërgojnë spam në email-in tuaj. Një plugin si një bllok bot mund të parandalojë botët që vijnë nga disa nga fushat kritike të referimit spam

Duke pasur parasysh burimin e plugins tuaj është thelbësore. Disa plugins mund të kryejnë efekte të dëmshme në faqen tuaj duke shkaktuar efekte substanciale spam. Një plugin i sigurt mund të jetë blloku WordPress i bllokimit analitik. Ky plugin bllokon trafikun që buron nga domenin e spamit të referimit në Google.

2. Kontrolli i seksionit të komenteve

Në disa raste të sigurisë, mund t'ju duhet të bllokoni bots spam të WordPress që bien në seksionin e komenteve. Ju mund të përdorni shtojcat për të menaxhuar komentet bots nga shfaqen në komentet tuaja WordPress. Për të kontrolluar komentet me dorë, shkoni te cilësimet e diskutimit. Këtu mund të jeni në gjendje të redaktoni ose të vendosni personat të cilët duhet të komentojnë në faqen tuaj të internetit.

November 30, 2017