Back to Question Center
0

Tricks thjeshtë nga semalt për të përmirësuar metrics tuaja Site

1 answers:

Ka fjalë për fjalë tonat mësime atje duke kërkuar t'ju ndihmojë të kuptoni procesin e krijimit të një llogarie Google Analytics plus shumë më tepër. Natyrisht, nuk është e keqe të dimë se si të vendosësh mjetin analitik në faqen tënde të internetit. Çështja është, ju mund të shtoni shkrimin por dështoni të përfitoni plotësisht. Lexoni për të gjetur për të mësuar se si ju mund të përmirësoni metrics faqen tuaj - viskose jersey was ist das.

Këto këshilla të ofruara nga Artem Abgarian, Menaxheri i Lartë i Suksesit të Konsumatorëve të Semalt , do të ndihmojnë në përmirësimin e saktësisë së të dhënave tuaja dhe të gjenerojnë raporte që do t'ju lënë të befasuar.

 • Duke përjashtuar veten - Sa shpesh e kontrolloni faqen tuaj te internetit? A jeni i vetëdijshëm që mund të përjashtoni trafikun nga adresa të caktuara IP? Kjo përmirëson saktësinë e metrikës së faqes suaj.
 • Kërkim i brendshëm - Duke shtuar këtë funksion në faqen tuaj te internetit ju mund të tregoni cilat fjalë kyçe ose frazat që vizitorët përdorin për t'ju ardhur. A nuk është ftohtë, apo jo?
 • Referime Ghost - A keni vënë re ndonjëherë një bandë e faqeve të padobishme dhe të çuditshme që tregojnë raportin tuaj të referimit? Ata shtojnë të dhëna në profilin tuaj me shpresën që ju të bëni biznes me ta.
 • Angazhoni vizitorët - Ju mund të përdorni inxhinieri reverse për të krijuar një segment të personalizuar të vizitorëve që u bënë klientë. Në këtë mënyrë ju mund të monitoroni performancën e faqes suaj me kalimin e kohës.
 • Objektivat - Çfarë do të dëshironit vizitorët të bëjnë kur të futen në faqen tuaj? A po bëjnë pikërisht këtë? Google Analytics do t'ju ndihmojë të vlerësoni këtë.

Duke përjashtuar trafikun tuaj në Google Analytics

Për të shmangur marrjen e të dhënave të shtrembëruara, përjashtoni trafikun e uebit nga adresa juaj IP..Mos lejoni që trafiku i brendshëm të grumbullojë të dhëna për ju. Ja se si:

 • Shkoni në llogarinë tuaj analitike të Google dhe hyni
 • Shko te 'Admin' tab pastaj zgjidhni llogarinë e ndjekur nga prona që keni ndërmend të shtoni një filtër për të.
 • Klikoni + Filter pastaj vazhdo ashtu siç kërkohet.
 • Kërkoni adresën tuaj IP duke përdorur shërbime si "çfarë është IP-ja ime" pastaj shënojeni diku.
 • Pasi të shtoni adresën IP në filtër, ruani ndryshimet dhe aplikoni filtrin. Tani je mirë të shkosh.

Mundësimi i kërkimeve të brendshme

 • Shkoni në llogarinë tuaj analitike të Google dhe hyni
 • .
 • Shko te Administratori, hapni atë llogari, pronë plus pamjen që dëshironi të aktivizoni në kërkim të faqes.
 • Zgjidhni "cilësimet e pamjes" dhe diku në fund të panelit do të shihni "Site-Search-Settings"
 • Aktivizo opsionin e ndjekjes së vend-kërkimit
 • Futni parametrin e pyetjes ('s' për faqet WordPress) dhe pastaj ruani.

Segmentimi i referimeve të fantazmave

 • Identifikohu në llogarinë tuaj analytics
 • Shko te faqja e raportimit, dhe do të shihni një opsion + add segment. Zgjidh dhe shtoni një segment të ri
 • Jepni një emër segmentit dhe klikoni mbi kushtet
 • Vendos filtrin >> SesioneSeksionet >> Përjashto si dhe burimin >> ndeshje regex
 • Shtoni të gjitha domenet që dëshironi të përjashtoni duke ndarë secilin me | simbol.

Monitorimi i trafikut të angazhuar

 • Identifikohu në llogarinë tuaj analytics
 • Shko te faqja e raportimit, dhe do të shihni një opsion + add segment. Zgjidh dhe shtoni një segment të ri
 • Jepni një emër segmentit dhe klikoni mbi kushtet
 • Vendos filtrin >> Seancat >> Përfshini plus SessionDuration> 60 ose alternativisht UniqueScreenViews >> PerSession >> 1
 • Pastaj mund të përshtatni numrin e ekraneve ose kohëzgjatjen në varësi të performancës së vizitorëve të angazhuar.

Performanca e monitorimit

 • Hyni në llogarinë analytics Google
 • Shko te Admin, Llogari, pronë dhe pamje
 • zgjedh qëllimet; + Qëllimi i ri
 • Plotësoni grupin e përshkrimit të qëllimit dhe detajet, dhe ju jeni të mirë për të shkuar.

November 29, 2017